Nacházíte se na: Úvodní strana » Manipulační technika

Manipulační technika

Manipulační technika se užívá k přepravě a přemísťování různého druhu materiálu a zboží, zejména v průmyslových provozech, obchodech a jiných manipulačních procesech, kde již pouhá liská síla nestačí. Např. paletové vozíky mají v takových provozech velmi široké uplatnění. Patří do kategorie nízkozdvižných vozíků, které dokážou zdvihnout těžké břemeno obvykle do dvou tun. Paletové vozíky pracují na principu hydraulického zvedacího válce, který je spojen přes pákový mechanismus se všemy koly stroje. Tento systém umožnuje pozvednutí celého stroje až o 20 cm. Paletové vozíky se od sebe liší především délkou zvihacích vidlic a nosností. Na trhu existuje až dvě desítky druhů základních paletových vozíků.

Dalším pomocníkem při manipulaci jsou plošinové vozíky. Ty se využívají především ve skladech, obchodech, archívech pro přemístění zboží a různého materiálu. Manipulace s plošinovými vozíky je snadná díky otočným kolům, které umožňují plynulou změnu směru, všechny vozíky jsou vyráběny z ocelových profilů a jsou opatřeny koly na kovovém disku. Plošinové vozíky se od sebe liší rozměry a dalším příslušenstvím. Madla na vozíku výrazně usnadňují manipulaci s ním, lze pořídit plošinový vozík s plastovými přepravkami nebo zcela bez příslušenství. Nosnost plošinových vozíků je až 300 kg.

Nenápadným pomocníkem pro ruční manipulaci s těžším břemenem je bezesporu rudl. Je menší, skladný a ve většině případů lze složit tak, že jej uskladníte v zavazadlovém prostoru auta. Důležitým kritériem při výběru rudlu je jeho nosnost. Většina rudlů je určena pro univerzální použití, avšak k dostání jsou i rudly přímo pro konkrétní využití. Např. rudl pro přepravu popelnic nebo rudl na pivo. Velkou vychytávkou je rudl schodišťový, který pomocí mechanismu tří otočných koleček zdolá každé schodiště. V nabídce máme i profesionální rudly s nosností až 400 kg.

Manipulační technika se využívá jak ve veřejném, tak i v soukromém sektoru a to vždy za jednoznačným účelem – usnadnit si manipulaci s těžkými břemeny. Každý, kdo někdy stěhoval rozměrné kusy nábytku zcela jistě ocení stěhovací pomůcky, které manipulaci s těžkými kusy nábytku výrazně usnadní.


Ve složce "Manipulační technika" naleznete také:

Vyberte podkategorii: